fbpx
Право

В Україні можуть запровадити страхування унікальних документів Національного архівного фонду

  В Україні планується запровадити страхування унікальних документів Національного архівного фонду, а також документів, які надаються у користування поза архівними установами, повідомляється в прес-релізі Міністерства юстиції України.  

 Такі ініціативи містяться в законопроекті "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про страхування", розробленим Мін’юстом (схвалено з доопрацюванням на засіданні Кабінету міністрів), у зв’язку з прийняттям змін до закону "Про Національний архівний фонд та архівні установи".  

 Як наголошується в прес-релізі, до складу Національного архівного фонду включаються документи підприємств і установ різних сфер діяльності, а також документи видатних особистостей, існуючих в єдиному екземплярі.  

 Крім того, у фонді є документи, які належать до категорії унікальних і визначаються як національне культурне надбання. Це – унікальні акти державності, інші важливі архівні матеріали, кіно-, фото-та фонодокументи, стародавні рукописи, рідкісні друковані видання.  

Читайте також:  ВР може змінити діяльність КСУ

 Так, до Державного реєстру національного культурного надбання внесені 253 унікальних документи Національного архівного фонду центральних державних архівів і державних архівів областей. Зокрема, це: Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991, Завіт Гетьмана Української держави Павла Скоропадського 3 серпня 1918 з автографом і сургучною печаткою, Універсал Директорії Української Народної Республіки про об’єднання з Західно-Українською Народною Республікою 22 січня 1919, II універсал Центральної Ради 3 липня 1917, Закон про громадянство Української Народної Республіки 15 листопада 1921, вірші Т.Г.Шевченка "Думка" 1838 р., "Бандуристе! Орле сизий!" 1840 р., "Миколі Івановичу Костомарову" 1847 р., "Сон" 1859 р., студентська робота Івана Франка "Про Лукіана і його епоху", грамоти на пергаменті XIII-XV століть та ін.

Читайте також:  ВР не змогла скасувати карантин вихідного дня

 При цьому унікальні документи Національного архівного фонду у тимчасове користування за межами архіву не видаються.  

 Протягом 2009-2013 рр.. архівними установами України видано у тимчасове користування за межі архіву 17 тис. архівних справ, що складаються з різної кількості документів Національного архівного фонду. Вони видаються для експонування на виставках, богослужіннях, для підготовки факсимільних видань, здійснення порівняльного джерелознавчого аналізу, судово-слідчих дій, а також – у музеї, наукові установи, релігійні громади, суди, правоохоронні органи.  

 У зв’язку з цим видача оригіналів документів Національного архівного фонду у тимчасове користування за межі архівних установ вимагає додаткового важеля в збереженні документів Національного архівного фонду, яким і виступає страхування, відзначається в прес-релізі.   

 Джерело: Інтерфакс-Україна

Читайте також: