fbpx
За кордоном

В Словаччині представники рпц планували збирати гроші для армії путіна

При монастирі в селі Ладомирові на Пряшівщині (Словаччина) на 12 січня 2024 року була запланована виставка-продаж продукції, яку виготовляють черниці з Мінська – «найрізноманітніші ікони, церковні вироби, природні цілющі засоби та багато іншого».

Про це свідчили об’яви, що активно розповсюджували через соцмережі. Однак у останню мить виставку було скасовано, а оголошення прибрали.

Це село на північному сході Словаччини і раніше потрапляло в поле зору громадськості завдяки справі про військове кладовище, де поховані також російські солдати. Згідно із заявами посольства РФ, могили нібито зрівняли з землею і знищили. Поліція назвала ці заяви обманом і кампанією дезінформації.

«У кількох країнах веб-сайт заблоковано, а черницям з нього також заборонено в’їзд до країни. Причина? Пряма підтримка вагнерівців і війни Путіна», – повідомив сайту sme.sk один з читачів.

За його словами білоруські монахині виготовляють маскувальні сітки для росіян і пишуть листи підтримки бійцям на фронт. Відповідно, продаючи церковні речі в Ладомирові, вони підтримують окупантів в Україні.

“З одного боку, ми підтримуємо Україну, тому що на неї напали, а з іншого боку, ми дозволяємо продавати продукцію монастиря, який безпосередньо підтримує російську армію. Це нонсенс», – сказав він.
Свято-Єлисаветинський монастир московського патріархату у Мінську багато років займався допомогою «мирним жителям». Але з серпня 2022 року монастир перестав приховувати свою участь і в допомозі російським озброєним окупантам.

Читайте також:  У Чехії запустили виробництво розвідувальних та ударних дронів для України

«Допомога братам» – так називається керована монахинею Олександрою волонтерська група монастиря, яка займається збиранням коштів під потреби військовослужбовців ЗС Росії, які скоюють військові злочини проти України. До цього монастир багато років відправляв гуманітарну допомогу на окупований Росією Донбас.

Займається ця група і написанням листів солдатам: на конвертах так і пишуть – “Дорогому солдату з Білої Русі/Білорусі”.

Саме Свято-Єлисаветинському монастирю належить ідея проведення в Білорусі «хресних ходів» на підтримку Лукашенка. У травні 2023 року кількість їх учасників помітно зросла, вони проводяться під російськими прапорами та зі співом «Катюші».

У розпал мобілізації в Росії восени 2022 року Лемешонок, духовник монастиря, засудив громадян країни, які вирішили не брати участь у війні проти України. За його словами, «дезертирство – це війна з Богом».


Помітну частину підтримки російських військових від Свято-Єлизаветинського монастиря становлять автомобілі, про купівлю яких та переправку на окуповані території звітують черниці. Починаючи з другої половини квітня 2023 року, вони придбали та передали окупантам як мінімум сім транспортних засобів. Як випливає з відгуків, автомобілі дісталися загону «Беркут», розвідникам, штурмовикам та строковикам, які дислокуються у Білгородській області.

Особлива увага в монастирі приділяється роботі з дітьми та вихованню їх у традиціях «руськомірного» мілітаризму. З цією метою проводяться військово-спортивні табори створеного при ньому дитячого руху «Орлята».

Читайте також:  Поки Орбан був у Києві, Сійярто говорив з Лавровим

Незважаючи на те, що Свято-Єлисаветинський монастир не приховує своєї підтримки репресивного режиму Лукашенка та російської агресії, його продукція — насамперед продукти бджільництва — досі активно продається в багатьох європейських країнах, – повідомляє білоруський опозиційний сайт Вотак.

Черниця Олександра підтвердила, що делегації монастиря навіть зараз активно відвідують Німеччину, Польщу, «всі інші [європейські] країни», «їздить монастирями».

Z-черниці беруть участь у ярмарках, однак останнім часом намагаються приховувати свою приналежність до монастиря після того, як активісти кілька разів висловлювали своє обурення їхньою присутністю та закликали до бойкоту Свято-Єлисаветинського монастиря.

У Британії черниці вже фактично оголошені персонами нон-грата, проте продовжують знаходити лазівки для відвідування інших країн Заходу. Останній такий випадок стався 3 серпня у польському Ченстохові.

Почувши питання від журналіста «через кого можна передати зібрані в Польщі гроші на дрони для росіян на Україні?», черниця Олександра впевнено відповіла, що через неї.

«Ми купуємо те, що нам замовляють. Можливо, гроші підуть на протидронові мережі. Ми купуємо таке обладнання, так. У нас давно вже існує ця група, рік десь ми допомагаємо військовим, саме військовим, тож не переживайте», — уточнила вона.
Примітно, що про діяльність Свято-Єлизаветинського монастиря кілька разів дуже позитивно відгукувався Олександр Лукашенко, за словами якого черниці «усі роблять правильно».

Читайте також: