Економіка

Безробіття в Україні: куди хитнеться маятник

Рівень безробіття залишається однією з найбільш критичних для України проблем.  

Так, в листопаді 2015 року, за інформацією Державної служби статистики, кількість безробітних в Україні склала 433,5 тис. чол., а в грудні 2015  – вже 490,8 тис. чол.  

Статистика 2016 року говорить, що січень Україна закінчила з кількістю безробітних на рівні 508,6 тис. чол., а ось лютий поточного року показав дуже незначне, але все ж зниження до 508,2 тис. чол.  

Міністерство економічного розвитку в січні 2016 року заявляло про те, що в 2016 році кількість безробітних, за їхніми розрахунками, може зменшитися на 10,4%.  

Ці невеликі зрушення на ринку праці Мінекономрозвитку пов’язувало з оптимістичним сценарієм економічного розвитку України.  

Основною умовою для таких обнадійливих прогнозів міністерства була реалізація економічної програми, яку уряд повинен реалізувати за допомогою коштів МВФ і підтримки інших міжнародних кредиторів. Зниження рівня безробіття також прогнозували з урахуванням розрахунків Всесвітнього банку і МВФ, які передбачали в Україні ймовірність зростання ВВП в 2016 році на рівні 1-2%.  

Читайте також:  Стало відомо, хто з 1 липня в Україні буде отримувати більшу пенсію

«Це скромний прогноз, але, сподіваємося на зміну тенденції і початок тривалого економічного зростання. Ситуація в сфері зайнятості буде залежати насамперед від стабілізації суспільно-політичної ситуації в країні, а також від того, наскільки активно буде розвиватися бізнес, чи прийдуть сюди міжнародні інвестори», – заявила директор департаменту персоналу Мінекономрозвитку Лілія Бушина.  

Україна сподівалася прийняти місію МВФ в кінці січня, але так і не дочекалася його представників, а вже в лютому глава МВФ Крістін Лагард заявила про те, що співпрацю фонду з Україною може бути зупинено, що тягне за собою неотримання очікуваного березневого траншу. «За відсутності помітних зусиль надати новий поштовх реформам в управлінні державою і боротьбі з корупцією, складно уявити, що підтримувана МВФ програма триватиме надалі і буде успішною», – зазначила Лагард.  

Читайте також:  Перерахунок пенсій з 1 липня 2019 року

Міжнародний валютний фонд, а слідом за ним інші кредитори та інвестори вичікують хоч якогось вирішення політичної кризи, щоб почати вести діалог з представниками економічного управління. «Що стосується програми, нам необхідно більше ясності щодо статусу уряду і коаліції, щоб завершити другий перегляд (програми МВФ – прим. Ред.)», – прямо заявив офіційний представник фонду Джеррі Райс. А вирішення політичної кризи поки не видно, не виключено, що без добровільної відставки чинного прем’єра А. Яценюка урядовий і коаліційний «глухий кут» може розтягнутися до осені, а то і довше.  

Також читайте: Прем`єрська гонка в Україні  

У зв’язку з цим потрібно чітко розуміти, що кількість безробітних в Україні може не тільки не знизитися, але і встигнути вирости в рази.  

Читайте також:  Ляшко: Наміри президента продати землю іноземцям суперечать Конституції

Крім того, варто відзначити, що реальний стан справ на ринку праці ще гірше, адже Держкомстат наводить цифри лише зареєстрованого безробітного населення, не враховуючи тих, хто з якихось причин не наважився стати на державний облік. Проте, кожен зареєстрований безробітний стає додатковим тягарем для держави, яка зобов’язана виплачувати соціальну допомогу таким українцям з бюджету, що збільшує статтю витрат, а це, в свою чергу, тягне за собою чергові кола інфляції.  

Як бачимо, все знову упирається в політичну кризу, яка не просто не дає розвиватися країні, але і не може утримати вже існуючу соціально-економічну ситуацію від більшого падіння. А подальша динаміка рівня безробіття чітко продемонструє реальний стан справ в Україні.

Читайте також:

Коментувати