Економіка

До яких наслідків призведе плаваючий курс?

13 лютого о Києві пройшов круглий стіл на тему: «Плаваючий курс: наслідки для фінансової системи України». Участь у даному заході взяли експерти у фінансовій сфері, політологи, представник НБУ.

 Валерій Литвицький, радник голови НБУ, на початку свого виступу зазначив, що плаваючий курс, який був введений 6 лютого, є таким тільки на словах. Радник глави НБУ відзначає, що коректніше було б сказати, що Національний банк здійснює політику контрольованого плаваючого курсу гривні.

 Далі Валерій Литвицький висловив свою думку з приводу позик, які так необхідні Україні. Експерт зазначив, що в суспільстві дуже часто виникають суперечки з приводу того, звідки надходять кошти. «Яка різниця хто дасть (кредит, – ред.): Захід, схід, північ або південь? Треба бути готовим до того, що рано чи пізно будь-яка сторона зажадає гроші назад. Це запозичення. Це відсотки, а не дари», – сказав Валерій Литвицький під час круглого столу.

 Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, заявив, що в суспільстві з’явилася паніка ще й через те, що просто-напросто багато хто не розуміє, що таке курс НБУ. Курс Національного банку України це просто орієнтир, на який рівняються інші банки України. Купити валюту по курсу НБУ все одно не можна. Експерт заявив, що згідно з його думкою, підвищення цін на імпортні товари призведе до наступних наслідків: «…покупка бюджетних авто вітчизняного виробництва, я припускаю, збільшиться. Нашому автопрому стане трохи краще». Олександр Охрименко відзначив, що, незважаючи на підвищення цін на імпортні автомобілі, купувати авто преміум- класу все одно будуть. Президент Українського аналітичного центру торкнувся і ситуації на ринку техніки: «Однак якщо говорити про техніку, то я, чесно кажучи, сумніваюся, що її стануть купувати менше». Єдине на що може зменшитися попит, відповідно до думки пана Охріменка, так це на імпортний одяг і взуття.

 Олександр Охріменко закликав українців не акцентувати увагу на інформації про можливе зростання або падіння курсу. «Якщо Ви знайшли якісь дані, то варто розуміти, що це просто розрахунки». Олександр Ахріменко пояснив, що політична ситуація дуже нестабільна і тому будь-які розрахунки можна ставити під сумнів. «Зараз люди повинні звертати увагу на динаміку цін, а не на динаміку курсу», – сказав Охріменко.

 В рамках круглого столу було піднято і питання ролі економіки в політиці. Так, наприклад, економічний експерт Михайло Міщишин, вважає, що політики не мають права втягувати в «свої ігри» економіку країни. «Економіка України – священна корова. Нехай політики ведуть свої ігри, але чіпати економіку країни – не можна. Тоді все буде нормально. Нехай Майдан, опозиція, влада не вмішують в свої «розборки» економіку», – сказав під час круглого столу Михайло Мищишин.

Читайте також: