fbpx
Економіка

В Україні немає підстав для різкого зростання курсу долара – І. Уманський

Підстав для падіння гривні немає – експерт.

  Реальних економічних підстав для різкого зростання курсу долара і, як наслідок, падіння гривні, на сьогоднішній день в Україні немає. У цьому впевнений представник Громадянської ініціативи “Третя Українська Республіка”, екс-міністр фінансів, Ігор Уманський, передає УНН.

 Він зазначив, що на ринку спостерігаються більші обсяги продажу валюти, ніж минулого місяця. На переконання Уманського, це говорить про те, що хтось свідомо активно починає виводити валюту з України.

 “Це відбувається, скоріше за все, завдяки фіктивним імпортним контрактам або зобов’язанням перед зовнішніми контрагентами. Згідно із діючими нормативними актами НБУ, такі заявки на валюту не мали б задовольнятися банками. Проте окремі банківські установи активно їх виконують. Чомусь їх пропускає НБУ і дозволяє в таких обсягах торгувати валютою”, — звернув увагу представник “Третьої Української Республіки”.

 При цьому він додав, що один з найбільших покупців валюти — НАК “Нафтогаз” — на ринок не виходив і валюту для розрахунків за газ не скуповував. Уманського дивують дії Нацбанку, який, з одного боку, дозволяє задовольняти ці, скоріше за все, не зовсім легітимні заявки масової скупки валюти і, як наслідок, її виведення з країни; з іншого боку, НБУ не виходить на ринок і безпосередньо не відсікає ці заявки за рахунок власних можливостей і власної валюти, тобто не перекриває попит.

 “У НБУ, окрім прямої можливості вийти на ринок і просто „залити“ його валютою, вгамувати всі потреби та заявки є також адміністративні заходи, регуляторні механізми, які він може застосовувати до учасників ринку. В тому числі перевірки і допущення чи не допущення тих чи інших заявок на міжбанківський валютний ринок”, — заявив представник “Третьої Української Республіки”.

 Він застеріг, що ситуація може призвести до того, що не тільки валютні спекулянти скористаються нею.

 “Сьогодні навіть м’ясо або овочі на ринках почали дорожчати ніби через зростання курсу долара. Безумовно, ціни на все будуть зростати з цієї ж причини. Тому уряду і НБУ необхідно терміново відреагувати на ситуацію, не виходити із казками про вину Майдану, а насправді щось робити. Адже Нацбанк для цього має усі важелі та інструменти впливу”, — підкреслив Ігор Уманський.

 Відповідаючи на запитання про оптимальний курс гривні щодо долара, представник “Третьої Української Республіки” відзначив: і психологічно, і з точки зору необхідної девальвації гривні він має становити 8,7. Адже той курс, який на сьогоднішній день є на міжбанківському валютному ринку (близько 9 гривень за долар), не зовсім відповідає реальній поточній економічній ситуації в Україні.

 “Декілька років поспіль експерти закликали НБУ робити поступову м’яку девальвацію гривні по копійці на тиждень чи по 10 копійок на місяць. Але до їхньої думки не дослухалися. Тому якщо зараз ситуацію не стабілізувати, то може розпочатися паніка, люди масово підуть в обмінні пункти і просто „винесуть“ банківські установи. За такого розвитку подій жодних золотовалютних запасів не вистачить аби стабілізувати ситуацію в Україні”, — заявив Уманський.

 Джерело: УНН

Читайте також: