
Прокурори Дніпропетровської обласної прокуратури 11 травня 2026 року скерували до суду обвинувальний акт щодо чотирьох учасників організованої групи, які створили та забезпечували роботу мережі незаконних «реабілітаційних» центрів у Жовтих Водах та Шахтарському.
Три заклади діяли з 2023 року майже два роки без передбачених законом дозволів і ліцензій на медичну чи реабілітаційну діяльність. Попри це, родичі платили організаторам від 6 тис. грн за утримання однієї особи, сподіваючись, що їхні близькі отримують лікування або допомогу із залежностями.
Насправді людей утримували проти їхньої волі: у них забирали документи, обмежували свободу пересування, постійно контролювали та не дозволяли залишати приміщення.
Загалом у трьох таких центрах перебували 287 жінок і чоловіків, серед яких семеро неповнолітніх – двоє дітей віком 14 і 15 років та п’ятеро 17-річних. До закладів їх передавали батьки або опікуни.
Після викриття незаконних центрів усіх неповнолітніх повернули законним представникам. Під час слідчих дій семеро дітей та 25 дорослих офіційно заявили про незаконне позбавлення волі.
У грудні 2025 року під час обшуків правоохоронці вилучили документацію та інші докази незаконної діяльності ребцентрів.
Дії керівника «центру» та наглядачів кваліфіковано як незаконне позбавлення волі, вчинене з корисливих мотивів організованою групою.
Суд обрав обвинуваченим запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту.
Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою, доки її вину не доведено в суді.