Поблизу Ужгорода відбулась зустріч Роберта Фіцо і Дениса Шмигаля: гучні заяви прем’єрів (ВІДЕО)

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зустрівся зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо, з урядом якого сьогодні провели другі міжурядові консультації. Серед тем переговорів – інфраструктурні проєкти, енергетична безпека, український мирний план та питання євроінтеграції України.

Нагадаємо вам, що це вже буде друга зустріч прем’єр-міністрів Словаччини та України на Закарпатті, а перший візит Роберт Фіцо здійснив в Ужгород 24 січня 2024 року.

Зазначимо, що ця міжурядова зустріч Словаччини та України відбулася майже через пів року після попередньої у квітні, що пройшла у словацькому місті Михайлівці. Сьогодні ж словацькі урядовці відвідали готельний комплекс “Верховина Resort”, розташований приблизно за 20 кілометрів від Ужгорода.

Заяви Шмигаля та Фіцо

Шмигаль:
Україна не буде продовжувати транзитну угоду з росією після завершення строку її дії. Про це наголосив під час спільної пресконференції з Прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо.

Стратегічна мета України — накласти санкції на російську газову молекулу, позбавити кремль прибутків від продажу вуглеводнів, за які агресор фінансує війну. Ми закликаємо усі країни Європи до повної відмови від нафти та газу з рф.

Розуміємо гостру залежність деяких держав, зокрема Словаччини, від цього ресурсу. Але розраховуємо на поступову диверсифікацію поставок.

Водночас Україна готова і надалі виконувати свої зобов’язання відповідно до Угоди про асоціацію з Євросоюзом та Договору до Енергетичної Хартії.

Україна вдячна Словаччині за життєво важливу для нас енергетичну підтримку. Зокрема, Словаччина є другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну. І це дозволяє нам відповідати на енергетичні виклики воєнного часу.

В енергетичній сфері Україна та Словаччина реалізують амбітний спільний проєкт із модернізації електричного інтерконектора «Мукачево — Вельке Капушани». Фінансування цих робіт передбачене в межах програми «Ukraine Facility». Проєкт має бути завершений до кінця 2028 року.

У підсумку ми розширимо наші експортно-імпортні можливості та зміцнимо енергетичну безпеку обох держав.

Питання оборони та безпеки було серед основних пунктів порядку денного наших міжурядових консультацій зі Словаччиною.

Нещодавно українська компанія підписала угоду про збільшення виробництва снарядів з європейським партнером, виробничі потужності якого розташовані в Словаччині. Очікуємо на нові оборонні контракти на рівні підприємств.

Окремо розраховуємо на започаткування спільного виробництва інженерної техніки з локалізацією в Україні. Зокрема, мова про розмінувальні машини «Bozena».

Related Post

Також Україна вдячна за готовність Словаччини надати вже наявну інженерну техніку і техніку для розмінування. Це прискорить очищення українських земель від російського мінного сміття, врятує тисячі життів і сприятиме відновленню економіки.

Уряди України та Словаччини розвиватимуть співпрацю у сферах інфраструктури та логістики.

Маємо значний прогрес у модернізації прикордонного пункту пропуску «Ужгород — Вишнє Нємецьке». Він вже частково оновлений. Встановили нове обладнання, розширили смуги руху транспорту. Тепер щодобова пропускна здатність цього пункту пропуску зросла на тисячу автомобілів.

Під час попередніх зустрічей ми також домовилися про запуск пасажирського залізничного сполучення Київ-Кошице. Продовжуємо роботу з модернізації наявної інфраструктури та проходження сертифікації рухомого складу.

Водночас плануємо запустити альтернативне залізничне сполучення «Київ-Братислава» (з продовженням до Відня) з пересадкою на станції Чоп.

Фіцо
Натомість Фіцо під час зустрічі заявив, що “не проти” вступу України в ЄС, проте “холодно” ставиться до її членства в НАТО. Він сказав, що “словацький уряд підтримує президента Володимира Зеленського та його формулу миру”. Але, мовляв, Братислава братиме участь у всіх мирних конференціях, які мають завершити війну”.

“Ми знаємо, як буде корисно не тільки нам, але й вам, якщо у нас буде ще один сусід, країна-член ЄС. Ви нам там теж потрібні, тому що іноді країни з іншою історією, іншою мовою повинні об’єднатися в ЄС, щоб створити противагу пропозиціям, які не завжди вигідні для всього союзу”, – заявив Фіцо.

Він пообіцяв, що Словаччина не перешкоджатиме вступу України в ЄС, а також запропонував поділитися досвідом євроінтеграційного процесу.

Також прем’єр пообіцяв, що його країна надаватиме Україні аварійні постачання електроенергії, аби “Україна достойно перезимувала”. Також він підтримав ідею приєднання української сторони до єдиної енергетичної системи ЄС, пообіцявши, що словацький уряд його готує новий пакет підтримки, у якому буде допомога і для енергосистеми України.

“На черговому європейському саміті ми хочемо запропонувати системне рішення. Розуміємо, що більшість вашої енергосистеми була знищена, але хочемо мати впевненість, що це буде надолужено. У нас є єдиний енергетичний ринок в ЄС, необхідно, щоби він поширювався і на вас”, – сказав Фіцо.

Нагадаємо, що візит прем’єра Словаччини Роберта Фіцо на Закарпаття відбувається після його доволі різких заяв на адресу України. Зокрема, він пообіцяв блокувати вступ України до НАТО, доки буде на посаді.

Крім того, нещодавно Фіцо сказав, що хотів би “відновити нормальні відносини з Росією” після закінчення розв’язаної нею повномасштабної війни проти українців.

Зазначимо, що риторика голови словацького уряду супроводжується проросійськими наративами. Він виступає за “мирні” переговори з РФ, проти постачання зброї та боєприпасів України через територію Словаччини та стверджував, що надсилання все більшої кількості зброї Києву нібито “лише заохочує нові вбивства та нескінченну війну”.

Leave a Comment