Сьогодні, 9 вересня 2024 року, в українському Фейсбуці з’явилося оголошення від мешканця міста Коломиї, що на Прикарпатті Василя Довганюка, який начебто продає трембіту. Пан Василь стверджує, що трембіту знімали в фільмі Сергія Параджанова “Тіні забутих предків”, ціна питання 6500 гривень. Кошти обіцяє вкласти в оборону України! Треба зазначити, що продавець не надає жодних доказів того, що ця трембіта маю дійсно відношення до класики українського кіно.
Трембіта – це один із найпрекрасніших та найбільш старовинних музичних інструментів в Україні. Його діаметр складає близько 30 міліметрів, а довжина – близько 3 метрів. Труба без клапанів збільшується ближче до розтрубу. Діапазон звуків – до 3 октав, а висота звуків залежить від того, наскільки сильно музикант вдуває повітря.
Цей духовий інструмент занесений до Книги рекордів Гіннеса як найдовший у всьому світі. Найбільша довжина трембіти – 8 метрів, а звук чутно на відстані 10 кілометрів! Майже усі туристи, що відвідують Карпати, зустрічають музичне чудо в музеях, на ярмарках і навіть у будинках місцевих жителів.
Фільм 1964 року «Тіні забутих предків» став справжнім культурним феноменом свого часу. Неоднозначно сприйняті та резонансні водночас, «Тіні…» яскраво виділилися на тлі пануючого соцреалізму радянських шістдесятих. Новаторство творчої команди, звернення до етнографії малодосліджених Карпат, непритаманні часу сцени привернули увагу як вітчизняної цензури, так і провідних закордонних режисерів. Такі видатні творчі прориви, потребують комплексного дослідження – у тому числі, і звернення до історій та легенд, які неодмінно супроводжують кінопроцес. Погляди авторів фільму на однакові події виявляються діаметрально протилежними, що унеможливлює встановлення єдиної істини. Також, постає цікавим дізнатися спогади про команду кінострічки мешканців Верховини, де проходили зйомки. Книга «Тіні забутих предків. Графічні історії» об’єднала історії про створення фільму, які були зібрані та дослідженні Борисом Філоненком, та відтворила їх у візуальних формах коміксів та плакатів авторства Клубу ілюстраторів Pictoric. Після їхнього звернення до широкої теми сучасних портретів видатних українців у книзі «Діячі України», робота з наразі трендовим рухом шістдесятництва стає ще одним кроком до актуалізації нашої культури.