Голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що лікарям не вдалося врятувати життя професорки Львівської політехніки Ірини Фаріон.
Замах на вбивство Ірини Фаріон стався вчора близько восьмої вечора, біля багатоквартирного будинку на вулиці Масарика, 3, у якому вона мешкає. Нападник, за словами очевидців, здійснив один постріл, поціливши у скроню. Після цього стрілок втік, і наразі його шукає поліція. За словами свідків, стрілець був у рукавичках, а зброя була без глушника.
За словами друга родини Фаріон, професорка мала намір їхати зі Львова на короткий відпочинок, бо вже давно не була у відпустці. А вечір п’ятниці планувала провести в колі родини – разом із донькою та двома онуками, до яких збиралася в гості.
“Буквально перед замахом вона набрала доньку Софію і сказала, що закінчила запис нової програми для свого YouTube і тепер може спокійно відпочивати. Мала їхати до них на вечерю. В неї поцілили якраз, коли вона чекала на вулиці таксі”, – каже друг родини загиблої.
Після замаху Ірину Фаріон доставили у львівську лікарню святого Пантелеймона. Згодом стало відомо, що Ірину Фаріон прооперували та перевели до реанімації у критичному стані. Керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова Наталія Матолінець повідомила, що Ірина Фаріон поступила до медзакладу у глибокій мозковій комі. Останні кілька годин вона перебувала на апараті ШВЛ.
Сусіди Ірини Фаріон розповіли, що близько двох тижнів на лавці навпроти підʼїзду Ірини Фаріон помічали дивного молодика, який сидів у дворику ледь не зранку до вечора.
“Ця людина десь тижні два-три назад завжди сиділа у нас навпроти підʼїзду. Стабільно зранку до вечора. Було жарко, 40 градусів тепла по факту, а на ньому – кросівки, шкарпетки, штани, довга кофта”, – розповів один з сусідів.
Він додав, що навіть була думка зателефонувати в поліцію, щоб з’ясували навіщо у дворі постійно сидить чоловік, якого ніхто з сусідів не знає.
Також у мережі поширюють імовірне фото стрілка. Однак офіційного підтвердження його причетності до замаху на Ірину Фаріон наразі немає.
Поліція Львівської області також офіційно підтвердила факт стрілянини у Львові та поранення жінки на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook. Однак ім’я Ірини Фаріон у повідомленні не згадується.
“Сьогодні, 19 липня, о 19.30 на оперативну лінію 102 надійшло повідомлення про те, що на вулиці Масарика у Львові невідомий чоловік стріляв у перехожу. Правоохоронці встановили особу пораненої, 60-річної львівʼянки. Її було госпіталізовано з вогнепальним пораненням голови”, – йдеться у повідомленні.
За повідомленням очільника МВС Ігоря Клименка, напад на Ірину Фаріон кваліфіковано як замах на умисне вбивство.
“Поліція, інші необхідні служби працюють на місці стрільби. Мають покази свідків, опрацьовують дані з камер відеоспостереження. Розкриття злочину в активній фазі”, – зазначив міністр.
На виїздах з міста встановлено контрольні пункти для перевірки всіх транспортних засобів. Очевидців та всіх, хто може надати будь-яку інформацію про нападника, просять звернутися до правоохоронних органів.
Тим часом у мережі поширюються відео затримання чоловіка у Львові. Пабліки стверджують, що він може бути причетним до замаху на Ірину Фаріон, але наразі офіційного підтвердження цієї інформації немає.
Версії
Станом на ніч з 19 на 20 липня поліція розглядала кілька версій причин вбивства Ірини Фаріон. Основні: її громадська та політична діяльність, а також особиста неприязнь до неї. Це озвучив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко під час нічного брифінгу. Після інформації про замах він терміново вирушив у Львів.
– Звичайно, що версії можуть з’являтися і інші. Є в нас деяка вже інформація щодо скоєння цього злочину, щодо виконання цього злочину, але поки що ми будемо мовчати про це, тому що перевіряються всі версії, – сказав Клименко.
Інший високопоставлений співрозмовник у правоохоронних органах повідомив, що станом на першу годину ночі 20 липня були спростовані дані щодо двох потенційних виконавців злочину. Триває розслідування та пошук кілера.
Для проведення оперативних заходів у Міністерстві внутрішніх справ залучили всю поліцію Львова та частково Львівської області. Також до міста відправили оперативників і слідчих Нацполіції та СБУ з Києва.
Чим відома Ірина Фаріон
60-річна Ірина Фаріон народилася, виросла, навчалася і майже все життя працювала у Львові. Вона була відомою українською мовознавицею, змогла реалізуватися і в політиці. Майже 30 років професорка викладала у “Львівській політехніці”.
Наприкінці 1980-х років Фаріон долучилася до КПРС, але тривалий час категорично заперечувала цей факт. Однак у 2013 році журналісти знайшли в Державному архіві Львівської області документи, які підтвердили її належність до Компартії Радянського Союзу.
Навіть після оприлюднення документів Фаріон відмовлялася коментувати цей епізод у своїй біографії. На прохання журналістки відреагувати на цю інформацію вона відповіла: “Орлиця не сповідається перед гієнами”. Але згодом все-таки підтвердила своє членство в КПРС.
“Щодо мого комуністичного минулого. Воно тривало один рік і що? Було комуністичне минуле в Левка Лук’яненка – і він став автором декларації про незалежність України. Було комуністичне минуле у видатного Миколи Руденка, який був секретарем парткому київської організації, а потім розвалював цю київську організацію і відсидів за це понад 10 років. Про комуністичне минуле можна говорити, коли є дії. Які дії виконувала Фаріон, перебуваючи один рік у комуністичній партії? Жодних!” – говорила професорка.
З 2005 року вона була членкинею консервативно-націоналістичної партії “Свобода”. В 2006-му Фаріон обрали депутаткою до Львівської обласної ради, а в 2012-му – народною депутаткою до парламенту. В обох випадках балотувалася вона від “Свободи”.
Під час роботи у Верховній Раді VІІ скликання, коли при владі були Віктор Янукович і “Партія регіонів”, вона виступала проти всіх ініціатив, що обмежували українську мову.
Фаріон також підтримувала заборону діяльності УПЦ (МП) в Україні.
“Я вважаю, що ця структура, яка називає себе Московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством. Це одна з найбільших загроз для вільного і самодостатнього розвитку України. І до того часу, поки ця інституція буде окуповувати Києво-Печерську лавру, до того часу українець буде поневолений”, – висловлювалася професорка ще в 2008 році.
На позачергових виборах у 2014 році “Свобода” не пройшла до Верховної Ради, тому Фаріон повернулася до Львова і продовжила займатися викладацькою діяльністю.
Упродовж 2013–2019 років Ірина Фаріон вела авторський телепроєкт “Велич особистості” на парламентському каналі “Рада”. Його метою була популяризація знань про знакові постаті української історії, культури, політики. Усього вийшло 160 програм.
Також Фаріон була засновницею та авторкою телевізійного проєкту “Ген українців” (2019–2023) на львівському телеканалі НТА. Окрім того, вона створила два YouTube-канали Iryna Farion та Студія Фаріон, де вела проєкти “ПротиАнглізм”, “ПолітОгляд” та “Курси з культури української мови”.
Філологиня неодноразово ставала головною героїнею суспільних дискусій через свої висловлювання на захист української мови, а також категоричні заяви щодо всього радянського і російського в Україні.
Зокрема, в листопаді 2023 року Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо Ірини Фаріон та ініціювала психолого-лінгвістичну експертизу її висловлювань. Це сталося після того, як філологиня заявила, що не сприймає російськомовних військових ЗСУ.
“Чи може солдат чи офіцер не виконувати розпоряджень командувача, порушувати закон? Я запитую кожного російськомовного воїна: ви читали закон про Збройні сили України, ви читали, що написано у статті 13? Мова Збройних сил України – державна. То ви воюєте за українську державу, чи ви захищаєте своє право бути носієм “рускава міра”?… Говоріть хоч суржиком, але говоріть, а не разгаварівайтє”, – сказала Фаріон.
Вона також опублікувала у своїх соцмережах допис зі скриншотом повідомлення від проукраїнського студента з Криму, в якому були вказані його ім’я, прізвище та інші персональні дані. Це нібито стало підставою для переслідування кримчанина з боку російських спецслужб.
ФСБ РФ навідалася до хлопця додому і забрала його до “центру по боротьбі з екстремізмом”. Згодом росіяни опублікували в соцмережах відео з його “розкаянням”. Студента посадили на фоні російського триколора і змусили записати “відеозізнання”, в якому він говорить, що “повністю відмовляється від своїх поглядів, бо розуміє, що був неправий”. Його подальша доля невідома.
Після цього проти Фаріон відкрили кримінальну справу за порушення рівноправності громадян, образу честі і гідності військовослужбовця, а також порушення таємниці листування і недоторканності приватного життя. Досудове розслідування триває донині.
Цей скандал став приводом для протестів студентів “Львівської політехніки”, які вимагали звільнення Фаріон. 15 листопада 2023-го її відсторонили від роботи в університеті.
Однак наприкінці травня 2024 року Львівський апеляційний суд поновив професорку на посаді та встановив компенсацію за вимушений прогул у розмірі 124 тисячі гривень.
На отримані гроші Фаріон придбала одинадцять дронів, частина з яких піде на потреби бригади “Рубіж”, батальйонів “Сила Свободи”, “Свобода”, 5-ої штурмової. А також оголосила збір “Мільйон на дрони, щоб умогилити ворога”, зокрема й для підрозділу, де служить її зять Василь Особа.
Leave a Comment