fbpx
Вторгнення Росії в Україну

Мобілізація в Україні 2022: які бувають види повісток і де їх можуть вручати

Повістка

22 травня 2022 року Верховна Рада України проголосувала за Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” та Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” та продовжила термін дії воєнного стану та загальної мобілізації до 23 серпня 2022 року.

Як відомо, загальна мобілізація – це поповнення армії новими військовослужбовцями. Підлягають мобілізації громадяни, здатні виконувати військовий обов’язок, віком від 18 до 60 років. Призов здійснюється через вручення повісток. Повістки можуть бути різними. Розбираємося, чим відрізняються повістки, яка законна процедура вручення повісток.  

Які повістки можуть вручати?

Громадянам України, які підлягають мобілізації, можуть вручати чотири види повісток.

·         Повістка для уточнення даних

Уточнення військово-облікових даних для оновлення інформації про склад сім’ї та стан здоров’я призовників, і військовозобов’язаних в першу чергу. Уточнюватися можуть також відомості про місце роботи тощо.

·         Повістка на медкомісію 

Ця повістка за підписом військового комісара зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. В результаті обстеження видається документ з висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби. 

Читайте також:  За матеріалами СБУ 12 років тюрми отримав колаборант, який під час окупації Куп’янська вступив до «мвс рф»

·         Повістка на призов до ЗСУ

Вручення цієї повістки передбачає виклик до військового комісаріату для призову на строкову службу. Неявка за цією повісткою може спричинити відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу України (ухилення від строкової служби). Повістки для призову в армію, без попереднього виклику на медогляд, на практиці зустрічаються досить часто навіть у мирний час, однак медкомісія все одно проводиться обов’язково.

·         Повістка прибути на призовну дільницю 

Це може бути повістка “з’явитися з речами”, що не означає негайну відправку до війська, повістка “пропоную” та “наказую” чи мобілізаційний припис. Останній вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, за умови визнання придатним до служби в армії, й зобов’язує громадянина з’явитися на призовний збірний пункт протягом 12-24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Як можуть вручати повістки

  • Повістку можуть вручити особисто в руки, за місцем проживання чи роботи.
  • За повістку можуть розписатися батьки, дружина, родичі.
  • Повістку можуть залишити у дверях, кинути до поштової скриньки, в такому разі повістка буде непідписаною.

Покарання за неприбуття до військкомату за непідписаною повісткою буває як адміністративною (ст. 210 КУпАП),  так і кримінальною (стаття 335 КК).  Якщо повістку кидають до поштової скриньки чи засовують у двері, чи настане кримінальна відповідальність – залежить від наявності доказів, чи інших викликів, як то, наприклад, чи був телефонний дзвінок з  військкомату, який записувався на диктофон.

Читайте також:  Стерненко про удар по Су-57

Де сьогодні в умовах війни можуть вручати повістки

Ніде в законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна отримати будь-де – на вулиці, на робочому місці, вдома, на блокпостах.

Для того, щоб вручити повістку, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документу, що посвідчує особу, і виписується повістка. 

Хто має право вручати повістку?

Повістки можуть вручати: 

  • співробітники військкомату;
  • працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
  • посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  • роботодавці; 
  • керівники навчальних закладів;
  • співробітники поліції.

Неявка на виклик до військкомату карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю.

За матеріалами: tsn.ua

Читайте також: