fbpx
Економіка

НБУ оприлюднив проект структури майбутнього валютного регулювання

НБУ

Національний банк оприлюднив проект структури валютного регулювання, яке набуде чинності разом із введенням в дію Закону України “Про валюту та валютні операції” 7 лютого 2019 року. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Відповідні матеріали заступник Голови Національного банку Олег Чурій та фахівці департаменту відкритих ринків НБУ сьогодні презентували банківській та експертній спільноті.

На відміну від заплутаної чинної бази з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання, нова база НПА буде простою, зрозумілою та доступною. Вона буде складатися з семи нових ключових нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання, які визначатимуть:

 

  • структуру валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;
  • порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;
  • транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;
  • загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;
  • перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);
  • інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;
  • порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.

“Розробка структури валютного регулювання – це перший крок до втілення Закону “Про валюту і валютні операції” в життя. Далі ми будемо наповнювати їх змістом. При цьому проект кожної з постанов ми плануємо обговорити з банківською та експертною спільнотою перш, ніж остаточно завершити їх опрацювання та оприлюднити їх фінальну версію для ознайомлення громадськості за місяць до набуття ними чинності”, – зауважив Олег Чурій.

Відповідно до Закону “Про валюту і валютні операції”, низку кроків для лібералізації валютного регулювання буде запроваджено одразу після початку дії Закону. Зокрема:

По-перше, граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами буде розширено до 365 днів (зараз він становить 180 днів).

По-друге, буде скасовано валютний нагляд для експортно-імпортних операцій на суму до 150 тис. грн.

По-третє, індивідуальні валютні ліцензії буде скасовано. Натомість з’явиться система електронних лімітів.

По-четверте, будуть скасовані санкції у вигляді припинення зовнішньо-економічної діяльності за порушення строків розрахунків.

По-п’яте, буде дозволено online купівлю іноземної валюти фізичними особами. При цьому на такі операції розповсюджуватиметься аналогічний ліміт, як і на купівлю готівкової валюти (зараз – до 150 тис. грн. на день в еквіваленті).

“Чи будуть в нових нормативно-правових актах інші кроки з валютної лібералізації, окрім тих, що вже передбачені Законом “Про валюту і валютні операції”, залежатиме від макроекономічних умов на момент завершення роботи над новим валютним регулюванням. Як і раніше, ключове завдання Національного банку – забезпечити макроекономічну та фінансову стабільність в Україні, тому подальші послаблення правил проведення валютних операцій буде можливим лише за сприятливих макроекономічних умов”, – підкреслив заступник Голови Національного банку.

Читайте також: